sami-sökücü

Spor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ortopedi ve Travmatoloji

Sporun insan bedeninin direncini arttırdığı bir gerçektir ancak burada yapılacak olan spor dalının vücudumuza uygun bir spor branşı olması çok önemlidir. Ortopedi kliniklerine başvuran 7 hastadan 1 tanesi spor yaralanmaları nedeniyle olmaktadır. Spor yaparken en çok yaralanma yaşanan eklemler diz ve omuz eklemleridir. Ayak bileği, kalça ve kasık travmaları da hemen ardından gelmektedir.

Diz Eklemi Artroskopisi:

Menisküs yırtılmalarında ve Ön Çapraz Bağ hasarlarında sıklıkla uygulanan yöntemdir. Bu travmaya maruz kalmamak için faaliyet öncesinde uygun ayakkabı seçimi ve eklemin iyice ısıtılması çok önemlidir. Genellikle basketbol, futbol, tenis, kayak gibi vücudun güçlükle tolere edebileceği spor branşlarında eklemlerde yüksek enerjiye maruz kaldığı durumlarda oluşur.

Omuz Eklemi Artroskopisi:

Sıklıkla omuz sıkışma sendromu ve sürekli tekrar eden omuz çıkmalarında kullanılan tedavi metodudur.

Kalça Eklemi Artroskopisi:

2 cm lik küçük kesiler ile yapılır eski açık tekniğe oranla hasta konforu için çok daha elverişli ve başarılı hale getirilmiş bir cerrahidir. Bu sayede iyileşme periyodu da oldukça kısa sürelere çekilmiştir. Kalça artroskopisi ortopedi branşında en yüz güldüren sonuçların alındığı cerrahilerin başında gelmektedir.

Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

  • Kişi öncelikle fiziksel yapısına uygun branş seçmelidir,
  • Spor öncesi eklemler iyice ısıtılmalıdır,
  • Faaliyet uygun zeminde uygun malzemeler ile yapılmalıdır,
  • Bir yaralanma sonrasında ilk müdahale çok önemlidir.

İletişim Bilgilerim

Email:
bilgi@drsamisokucu.com

Telefon:
+90 (505) 451 18 74