osteoporoz

Kireçlenme Belirtileri ve Sebepleri Nedir?

Ortopedi ve Travmatoloji

Kireçlenme halk arasında yaygın olarak diz, kalça ve omuz bölgesinde olduğu zannedilir. Ancak kireçlenme parmaklarda ve ayaklarda da görülebilmektedir.

Sıklıkla belirtileri, etkilenen eklemlere ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bununla ilaveten en sık karşılaşılan semptomlar ağrı ve sertliktir. Sabahları veya dinlendikten sonra eklem bölgelerinde sertleşme ve ağrı sık olarak görülür. Etkilenen eklemler, özellikle de uzun süreli faktivitelerden  sonra şişebilir. Ayrıca hastalığın belirtileri aniden ortaya çıkmak yerine zaman içinde yavaş yavaş gelişme eğilimi de gösterebilir.

Kireçlenme vakalarında kıkırdak yapısı aşınma nedeniyle bozulur. Bu yıpranma da ağrıya neden olur. Eklemlerde şişme ve eklem hareketlerinde problemler ortaya çıkar. İleri yaşlarda kemik erimesinin ( Osteoartrit ) de etkisiyle kemikler parçalanabilir ve bu parçalar eklem içinde birikme yaparak ağrıya neden olur.

Belirtiler

  • Bir eklem büküldüğünde eklemeden tıkırtı ya da çıtırtı sesi gelmesi,
  • Hasarlı eklemin etrafının su toplamı yani şişmesi,
  • Günün sonuna doğru daha da kötüleşen eklem ağrısı,
  • Eklem kenarında kemik çıkıntsı, parmaklarda şişme, hassasiyet ve kızarıklık,
  • Ayak baş parmağının tabanındaki büyük eklemde ağrı ve hassasiyet .

Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Kireçlenmede tam iyileşme sağlayan kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır fakat belirtileri yönetmek için farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Eklemlerdeki ağrı ve iltihabi durum için ilaç reçete edebilirler veya  Fizik tedavi ile ağrıların hafiflemesi sağlanabilir. Bazı durumlarda cerrahi işlem gerekli görülebilir. Eklem içi ilaç enjeksiyonları (PRP)  tercih edilen etkili tedavi yöntemlerin başında gelmektedir.

İletişim Bilgilerim

Email:
bilgi@drsamisokucu.com

Telefon:
+90 (505) 451 18 74